2 Şubat 2012 Perşembe

Hatmi Çiçeği – Kuru ÖksürükKış aylarında çok sık görülen inatçı öksürüklerin giderilmesinde Hatmi Çiçeği mükemmel bir yardımcıdır.Hatmi çiçeği latince “althaea officinalis” olarak bilinir.HitmiyeHireGülhatmiDevegülüSilindir Çiçeği gibi isimler de bu güzel çiçeği tanımlamada kullanılmaktadır. Halk arasında kuru öksürük olarak bilinen ve kış mevsiminde birçoğumuzun hayatını olumsuz etkileyen rahatsızlık ilerleyen aşamalarda üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Boğaz ve bademcikleri üzerinde yarattığı tahribat nedeniyle vücuda bakterilerin daha rahat yerleşmesini sağlar.
Hatmi çiçeği gerek sade olarak hazırlanan çayı, gerekse Barış Manço‘nun nane-limon kabuğu isimli şarkısında verdiği tarif gibi kullanılabilir.Kaynamış suyu bir fincana dökün ve içine bir tutam Hatmi Çiçeği ilave ettikten sonra karıştırın. Üzerine bir kapak kapattıktan sonra 2-3 dakika kadar bu şekilde bekletin ve soğutmadan için. Günde 2-3 defa bu şekilde hazırladığınız Hatmi Çiçeği çayını içerek çok kısa bir süre içinde öksürüğünüzden kurtulacaksınız. Boğazınızda oluşacak rahatlama hissi hem tahrişi azaltacak hem de bakterilerin direk olarak vücudunuza girmesine mani olacaktır.
Hazırladığınız Hatmi Çiçeği Çayını içtikten sonra bir müddet başka bir şey yiyip içmeyin. Böylece Hatmi Çiçeğinin içinde bulunan etmen maddelerin nüfuz etmesi daha kolay olacaktır. Özellikle tüketeceğiniz asitli içecekler boğazındaki tahriş hissini tetikleyeceğinden bu tarz içeceklerden de uzak durun. Eğer sigara içiyorsanızHatmi Çiçeği çayını içtikten sonra en az yarım saat sigara içmeyin. Yedi yaşını dolduran çocuklarınıza da bu çayı içirebilirsiniz. Öksürüklerini birkaç gün içinde hafifleyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder